Otizmde Fizyoterapi ve Duyu Bütünleme Terapisi

Otizm spektrum bozukluğu kısaca yasamın ilk 3 senesinde ortaya çıkan beyne ait bir tur gelişimsel bozukluk sonucu iletişimde ve sosyal etkileşimde yetersizliğe neden olan bir durumdur.

Yaşamın henüz baslarında ortaya çıkan bu durum psikososyal ve psikomotor bir takim sorunları beraberinde getirmektedir.

Otizm tanısı olan çocukların büyük birçoğunun fiziksel gelişiminde de gerilik söz konusudur.. Öykülerinde geç emekleme geç yürüme gibi normal motor gelişim basamaklarında görülen geriliğin yani sıra parmak ucunda yürüme kalem tutma yazı yazmada görülen orunlar dokunma sarılma gibi çevresel uyaranlara karsı anormal duysal tepkiler de görülmektedir.

Multidisipliner bir yaklaşım olarak fizyoterapi ve duyu bütünleme terapisi otizmli çocukların normal gelişim basamaklarını tamamlamalarına yardımcı olma, anormal duysal tepkileri minimize etme bu sayede sosyal becerilerinin ve çevreye olan uyumlarının artmasını amaçlamaktadır.

Yapılan çalışmalar arasında ince motor kabiliyeti içeren oyunlar (boncuk dizme mandal takma çıkarma yapboz oyunları vb) el ve göz koordinasyonu gerektiren (basket atma top atıp tutma, tenis, futbol vb) hedef içerikli oyunlar, gevşeme teknikleri, posturel düzgünlüğü ve normal kassal tonusu sağlamaya yönelik aktiviteler almaktadır.

Duyu bütünleme terapisi otizmli çocukların öncelikle rahat edebilecekleri onların motive olabilecekleri uygun koşulları sağladıktan sonra gerekli değerlendirmeler sonucunda terapist tarafından ön görülen duysal uyaran (vestibuler proprioseptif taktil görsel işitsel ) içerikli aktiviteler seçerek yapılan çalışmalardır . Terapist çocuğun kendi isteği ile şeçtiği aktiviteyi çocuğa uygun planlarken sözel ya da sözel olmayan yönergelerle bir başka aktivite için onu cesaretlendirir. Bu sayede karşılıklı güven duygusu içerisinde daha zor aktiviteler planlanabilir. Burada önemli olan çocuğun rahat edebileceği çevreyi düzenlemek onu zorlamadan aktif katılımını sağlamak ve gerek duyulduğunda yönlendirme yapmaktır.

Ümit Ersoy

Fizyoterapist

Mesaj Yaz
1
Merhaba ben Digiyardım,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?