Engelli Haklarını Biliyor Musunuz?

Evde Bakım Bedelleri
Evde bakım maaşı ailesinde engelli olan kişilere verilen, devlet tarafından her ay ödenen paradır. İsminde maaş olsa da bakım parası bir emeklilik değil devlet tarafından yapılan sosyal yardımdır. Aylık olarak bu maaş engelli kişinin kendisine değil ona bakan kişiye ödenir.
2017 yılı asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte evde bakım aylığı almak için kişi başı gelirde netleşmiş oldu. Bildiğiniz gibi yapılan değişiklikle birlikte bakım maaşlarında kişi başı gelir asgari ücrete, alınacak maaş ise memur maaşlarına endekslenmişti.
Buna göre; 2017 yılı asgari ücretin zamlanmasıyla itibariyle kişi başı düşen miktar, 847 TL olmuştur.
Kişi Başı Geliri Neye Göre Hesaplandı?
Kanun gereği bakım maaşı alınabilmesi için hane içindeki gelirin Asgari Ücretin 2/3 geçmemesi gerekmektedir. 2017 yılı için asgari ücret net 1,404 TL olarak belirlenmiştir fakat burada önemli bir ayrıntı var. Oda bakım maaşında kişi başı gelir hesaplanırken asgari ücretten AGİ (asgari geçim indirimi) çıkartılarak hesaplamanın yapılması gerekmektedir.
Bu doğrultuda 1.404-133,31=1.270,69 hesaplama bu miktar üzerinden yapılacaktır. Çıkan sonuç 847,16 dır.
Yani hesaplama yaparken 1,404TL üzerinden değil 1,270,`69 TL üzerinden yapılması gerekmektedir. Buna göre 2017 yılı için bakım aylığı kişi başı gelir sınırı 847,16 TL olarak çıkıyor.
Daha önce bakım maaşına başvurup ta gelir durumu nedeniyle başvurusu red edilenler bu yeni rakamı dikkate alarak şartlarının uyması durumunda SHÇ (sosyal hizmetler müdürlüğü) yeniden başvuru yapabilirler.
2017 Yılı Evde bakım maaşı miktarları Ne Oldu?
Yukardaki bölümde kişi başı geliri açıkladık. Bu bölümde ise 2017 yılı içerisinde alınacak bakım maaşı miktarını açıklıyoruz.
2017 yılı için ilk altı ay için: 952.47 tl
2017 yılı ikinci altı ayı için: 990.57 tl olmuştur.
Buna göre, geçtiğïmiz yıl ve bu yıl asgari ücrete yapılan zam yıl boyu uygulanıyor. Geçtiğimiz yıllarda ise asgari ücrete ilk 6 ay ve ikinci 6 ay olmak üzere iki defa zaman yapılıyordu. Peki bunun ne önemi var? Asgari ücrete baktığımız zaman 104 TL’lik bir zam yapıldığını görüyoruz. Bu altı aylık bölümlere bölünseydi 52 TL edecekti. 52 TL lik bir artış psikolojik olarak insanlara kabul edilebilir bir rakam gelmeyecekti. Aslında hükümet burda asgari ücret zammını tüm yıla yayarak bir anlamda zamda ki ufak meblayı fark ettirmeden insanlara kabul ettirmiş oldu.

Mesaj Yaz
1
Merhaba ben Digiyardım,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?